Výlet na Holý vrch a Žerotín

Výlet na Holý vrch a Žerotín

DCIM\100MEDIA\DJI_0022.JPG

Jarní sluníčko nás vytáhlo s Martínkem na procházku. Kam jsme se vydali? Rozhledna na kopci Holý vrch, který je cca 5 km od Strážnice.

Výhled na Žerotín a město Strážnice, vlevo na snímku je Oskeruše.

Holý vrch je nezalesněný vrchol 388 m.n.m., kde se nachází především louky, pastviny a sem tam nějaký strom. Nejlepší cesta na kopec je ze Strážnice, směr Mlýnky a pokud jedete autem nechte jej u Hotařské búdy. Pak už můžete vesele po svých! 🙂

Vyhlídka je 6 metrů vysoká, nachází se zde tabule s popisem krajiny a také vrcholová kniha, kam se poctivě zapište, že jste túru zdolali! Je součástí Oskerušové stezky – Okruh Radějov, což si v mapě najdete. Doporučujeme ji absolvovat pěšky, na kole, na běžkách (pokud bude sníh, že?) či na koních.

Rozhledna na Holém vrchu stojí opravdu za to!!! Výhled Vás odmění za tu námahu.

Zdejší krajina Bílých Karpat, kterou vidíte z výhledu, je obdělávaná již od střední doby kamenné tedy cca 6000 let př.n.l. Vojšické lúky, které vidíte směrem východním, již sloužili lidem 4000 let př.n.l. Tradiční hospodaření především pastevectví a kosení luk pro dobytek, zde trvalo až do 50. let 20 století, než se ujal kolektivizace minulý režim, který zde sceloval lány do velkých celků.

V posledních letech se opět vracíme k původnímu zemědělství, které jak všichni víme vlivem sucha, málo dešťů a tím zadržení vody v krajině dostává daleko větší důraz na ekologii a přenechání přírody v co nejlepším stavu našim potomkům.

Naštěstí tyto lokality zůstávají nezasažené vlivem člověka a můžete potkat cestou na rozhlednu množství zvířat a zajímavých rostlin 🙂

Cestou zpátky jsme se zastavili ještě na kopci Žerotín (322 m.n.m.)

Kaple na Žerotínu

Zde se pokocháte nádherným výhledem celé oblasti Slovácko a Pomoraví. Jistě si všimnete množství ovocných sadů, vinohradů, luk, ovšem pozornost by Vám neměla uniknout na majestátné oskeruše, které jsou typickou dřevinou této oblasti. Na vrcholu kopce je jediný zachovaný kousek šípákové doubravy v Bílých Karpatech – jsou to pasy s křovinami dřínek, dubů, klokočí, velké množství motýlů, ptáků a jiného chráněného hmyzu a rostlin. atd.

Zdejší místo je přírodní památkou.

Na kopci se nachází kaple,ve které se konají mše – jedna v červenci a druhá na Silvestra před půlnocí. Většina místních si tuto událost nenechá ujít, je to velmi příjemné duchovní místo, které Vás nabíjí energií. Proto sem rád velmi často chodím, někdy jen vyčistit hlavu, okysličit mozek a relaxovat po těžkém dni.

Kapli na Žerotíně postavila rodina Hrdá ze Strážnice. V roce 1943 se jim narodil syn Jan, který jim těžce onemocněl v 5 měsících jeho života. Za nějakou dobu se synek uzdravil, proto otec jako poděkování kapli postavil. Dokončena a zasvěcena je Panně Marii, Královně míru. Začal na tom pracovat a v roce 1949 byla kaple postavena s posvěcena k užívání.

Vybavení kaple je opravdu moc pěkné.

Kousek od ní jsou dva dřevěné kříže. Ohromí Vás opravdu nádherný výhled do okolní krajiny.

Velký kříž je mladší.
Ten menší je starší.

Pokud jste zde byli, jak se Vám toto místo líbilo? Pište do komentářů. Díky za sdílení 🙂

#boturcz #straznice #radeknakole #trip #vylet #zerotin #kaple #holyvrch #rozhledna #bilekarpaty #botur #rodina #kolo #cestovani

SdíletFacebookX
Přidat se do diskuze

2 komentáře
  • Radku, úžasné a tak kousek od domova. Přiznám se, že jsem tam byla jedenkrát na mši. Mám velkou chuť tam vykročit s tvojí mamkou. Asi tak-půl cesty autem a pak pěšky. Budeme 2,roušky máme, snad nezabloudime?
    .

Sledovat @#boturcz

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Botur.cz

Rychlý kontakt

E-mail: r.botur@gmail.com
Telefon: +420 728 213 216

Novinky z vinotéky

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .